Plivanje kao bazični sport
Bazični sportovi su plivanje, gimnastika i laka atletika.
Poželjno je da se deca bave jednim od njih do 12.
godine, kada se uključuju u neki od sportova sa loptom.
Danas je donja granica kada deca počinju da se bave sportom znatno spuštena, za neku to čak bude i prerano. Svakako je najbolje da to prvo bude plivanje, jer je u pitanju veština koju sva deca treba da savladaju do pete godine, pored vožnje bicikla i rolera, klizanja i osnovnih elemenata skijanja.
Većina roditelja je iznenađena činjenicom da deca do tog uzrasta zaista sve to mogu, pa često čekaju da mališani pođu u školu i tek onda krenu sa nekom od navedenih aktivnosti. A plaše se i eventualnih povreda.
Nažalost, to se i dešava kada se sa učenjem krene kasno, kada dete preraste fazu spontanog učenja i počne da se plaši.
U uzrastu od tri-četiri godine, deca bi trebalo da intenzivno usavršavaju krupnu motoriku kroz spontane aktivnosti, igru - najbolje napolju, u prirodi, ili u školicama sporta. Dobro je da aktivnosti ne budu usko specijalizovane u tom uzrastu, jer se dete još uvek razvija, pa bi forsiranje određenih aktivnosti moglo da dovede do neravnomernog razvoja. Plivanje je najpogodnije, jer ne opterećuje zglobove, a ravnomerno angažuje sve mišiće, što utiče na pravilan razvoj.
Plivanje je melem za svaki deo tela, jer pravilno razvija i najmanje mišiće, ispravlja muskulaturu, povećava kapacitet pluća, poboljšava motoriku.
Šta znači kada se kaže da neko zna da pliva?
Instruktori plivanja i profesori fizičke kulture pod tim podrazumevaju sinhronizovane pokrete u tehnikama prsno, kraul i leđno plivanje, a poneki i poznavanje delfin stila i bar jedan skok u vodu. Na prvim časovima, hodajući po dnu, dete kvasi lice i uči da «gleda» u vodi. Možda zvuči banalno, ali to jeste u početku najvažnije, jer se dete (u principu) najviše plaši "kvašenja" lica (kada glava ode pod vodu).Iako im je pre rođenja voda prirodna sredina, mališani kasnije to zaborave, a što su stariji - to se teže vraćaju u vodu. Ali, kada je u pitanju obuka, što su mlađi - teže im je održati pažnju duže od 20 minuta. Zato plivanje sa bebama (za sada moguće jedino u Gradskom centru za fizičku kulturu, poznatijem kao Stari DIF), koje uživaju dok borave u bazenu sa mamama, tatama, bakama - jeste potvrda koliko je važno održati sećanje na boravak u maminom stomaku.
Нема коментара:
Постави коментар